Szafy

Szafy Komandor wykonywane są na konkretny wymiar, więc wpasowują się do każdego wnętrza. Najczęściej montuje się szafy o wymiarach 250 cm wysokości i 60-65 cm głębokości. W przypadku zastosowania drzwi przesuwnych głębokość szafy wynosi 50-55 cm, gdyż 10 cm zajmuje tor dolny, po którym poruszają się drzwi.


Szafy, ze względu na budowę i umiejscowienie, podzielić można następująco:

Szafa wnękowa – stawiana między ścianami pomieszczenia. Czasem jedna ze ścian może być wykonana z płyty laminowanej. Tego typu szafa zajmuje całą wysokość pomieszczenia, w związku z czym nie jest wymagane montowanie odrębnego sufitu, ani podłożą, gdyż stanowi je podłoga w danym pomieszczeniu, czyli kafelki, wykładzina, panele podłogowe.Szafa pełna – na obudowę składają się: podłoga, sufit, ścianki boczne, ścianka tylna wykonane z płyty. Szafa pełna montowana jest w miejscu, gdzie ściana lub podłoże są zniszczone i klient chce je ukryć. Najczęściej zabudowa zajmuje fragment ściany.Szafa z pawlaczem – może przybierać postać wcześniej wspomnianych szaf: pełnych lub wnękowych, w których na górze montuje się dodatkową zamykaną szafkę (pawlacz). Taki rodzaj szaf najczęściej stawia się w mieszkaniach wysokich na ponad 2,5 m.
 Szafa narożna – ma kształt litery „L” i może być zarówno pełna, jak i wnękowa. Montowana na prostopadłych ścianach schodzących się w jednym rogu.

 


 

W szafach Komandor można montować drzwi łamane, uchylne, przesuwne, skośne,  jak również kombinacje tych systemów w jednej zabudowie.

 

 

 

Sprawdź naszą ofertę na szafy i inne meble na wymiar w miastach: Warszawa, Radom, Płock, Siedlce, Pruszków

Kiedy już wiemy, w jakim pomieszczeniu ma zostać zamontowana szafa, warto abyśmy zastanowili się nad tym, co chcemy w niej przechowywać. Pomocne może się okazać stworzenie listy, w której uwzględnimy rzeczy, jakie chcemy trzymać w szafie. Oto przykładowa rozpiska:

 • odkurzacz
 • żelazko i deska do prasowania
 • ręczniki, pościel
 • obuwie sezonowe i codzienne
 • walizki, plecaki, torebki
 • bielizna
 • odzież codzienna
 • przedmioty wykorzystywane sezonowo
 • rzeczy wiszące długie i krótkie
 • zabawki
 • kapelusze i dodatki

Dobrym pomysłem jest podział szafy na dwie strefy: dla Niej i dla Niego. Będą one tworzyć identyczny układ półek, szuflad, drążków, koszy itp. Między nimi może powstać moduł przeznaczony na długie rzeczy, które warto zawiesić na drążku. Takie rozwiązanie pomaga zachować porządek.


Oto kilka wskazówek przydatnych przy zagospodarowywaniu wnętrza szaf:

 • DRĄŻKI

Drążki na ubrania z wieszakami są bardzo pomocne przy utrzymywaniu porządku. Dzięki nim możemy oddzielić rzeczy długie od krótkich lub codzienne od sezonowych. Drążki przeznaczone na krótkie ubrania wiszące warto zamocować na dwóch poziomach z uwzględnieniem odległości 105 cm między nimi.
Drążki przeznaczone na długie ubrania wiszące należy zamontować na wysokości co najmniej 180 cm.
Ważne aby długość drążków nie przekraczała jednego metra. Zbyt długie drążki obciążone dużą ilością ubrań mogą się wyginać i pękać.
Aby ułatwić dostęp do wyżej usytuowanych partii szafy, stosuje się tzw. pantografy. Są to drążki z uchwytem umożliwiającym opuszczenie ich na pożądaną przez nas wysokość. Jest to rozwiązanie bardzo użyteczne dla osób niskich oraz niepełnosprawnych, ponieważ umożliwia nieograniczone korzystanie z szafy.
Drążek na ubrania powinien znajdować się w odpowiedniej odległości od tylnej ścianki garderoby, aby móc swobodne je wieszać i zapobiec niszczeniu się odzieży w wyniku ocierania się o drzwi.
W przypadku, gdy głębokość szafy nie przekracza 50 cm, zaleca się zamocowanie tzw. wieszaka poprzecznego, czyli wysuwanego spod półki. Wtedy jednak szerokość wnęki, w której jest montowany, musi wynosić co najmniej 55 cm.

 • PÓŁKI

Półki są jednym z najważniejszych elementów wyposażenia szafy. Każdą możemy przeznaczyć na inny typ odzieży. Pościel, ręczniki najlepiej jest przechowywać na głębokich i długich półkach, znajdujących się wysoko w szafie. Będą one pełnić rolę bieliźniarki. Natomiast półki najbliżej sufitu mogą być pawlaczem, w którym umieścimy kołdry, poduszki, walizki, torby i artykuły sezonowe.
W szafie można wygospodarować specjalne miejsce na obuwie. Idealne w tym względzie będą zamocowane na prowadnicach półki z laminowanej płyty, do których można przytwierdzić relingowy uchwyt ułatwiający ich wysuwanie. Innymi rozwiązaniami są metalowe drążki oraz ażurowe półki, zapewniające łatwy i swobodny dostęp do butów.

 • SZUFLADY

Drobne przedmioty oraz ubrania np. bieliznę, skarpety, rajstopy, które z racji swych rozmiarów trudno utrzymać w porządku, dobrze przechowuje się w szufladach. W zależności od przeznaczenia ich wymiary mogą się różnić. W niektórych można zastosować specjalne wkłady, które dzielą przestrzeń w szufladzie na mniejsze obszary o konkretnym przeznaczeniu.

 • AKCESORIA

Metalowe ażurowe półki oraz wysuwane druciane kosze to bardzo przydatne elementy wyposażenia szafy. Kosze ze względu na swoją budowę, pozwalają na przegląd zawartości bez konieczności ich wysuwania i jednocześnie zapewniają doskonałą wentylację.
Gdy szafę wykorzystuje się jako schowek na sprzęty gospodarstwa domowego, warto wydzielić w niej specjalne miejsce na żelazko, odkurzacz, deskę do prasowania, suszarkę na pranie.

 

 • PIELĘGNACJA

Do czyszczenia szafy używamy środków do pielęgnacji drewna, które nie powodują odbarwień. Mogą to być mleczka, płyny, spraye. Szczególnie dbamy o stan czystości dolnych torów jezdnych. Usuwamy gromadzący się tam kurz, aby nie zbijał się w większe warstwy i tym samym nie utrudniał przesuwania drzwi. Zarówno wnętrze, jak i front szafy należy przecierać wilgotną szmatką, unikając bezpośredniej aplikacji detergentów na płyty. Środki czystości nałożone w zbyt dużej ilości mogą doprowadzić do zawilgocenia płyt i jej pierzchnięcia. Do czyszczenia powierzchni szklanych, czyli luster, grafiki, szkła, wystarczy użyć samej wody lub specjalnych środków. Naturalne materiały, jak rattan i bambus, należy najpierw odkurzyć mopem do mebli, a następnie delikatnie przetrzeć lekko zwilżoną szmatką.

Usuwanie kurzu nagromadzonego w torach dolnych jest jedną z podstawowych czynności przy czyszczeniu szafy. Zalegający w większych ilościach kurz, zbija się w większe kłęby i wkręca w kółka drzwi, co nie tylko zakłóca swobodne przesuwanie drzwi, ale również prowadzi do szybszego zużywania się elementów jezdnych.
Czyszcząc wnętrze szafy, które najczęściej wykonane jest z płyty laminowanej lub forniru, należy stosować środki odpowiednie do pielęgnacji powierzchni drewnianych, które nie powodują ich  odbarwień. Należy unikać nakładania tych preparatów bezpośrednio na płyty, ponieważ może to doprowadzić do ich zawilgocenia, a z czasem odkształcania się i rozwarstwiania.
Front należy przecierać wilgotną szmatką nasączoną niewielką ilością detergentu. Do pielęgnacji wypełnień wykonanych ze szkła można stosować samą wodę lub specjalne środki do pielęgnacji tego rodzaju materiałów. Drzwi z bambusa i rattanu należy najpierw odkurzyć, a następnie przetrzeć zwilżoną ścierką.

 

W przypadku szafy bardzo ważny jest wybór drzwi, które w niej zamontujemy. Przy takim wyborze warto kierować się własnym gustem i wziąć pod uwagę wygląd i kolorystykę pomieszczenia, w którym powstanie zabudowa.


Jeśli jesteś:

 • tradycjonalistą, wybierz wypełnienia swym wyglądem przypominające naturalne drewno, czyli płytę laminowaną, fornir w odpowiedniej okleinie. Oferujemy ponad 60 dekorów w różnej kolorystyce i usłojeniu.
 • osobą aktywną i przebojową, która lubi zmiany i nigdy się nie nudzi, powinieneś zdecydować się na żywe kolory i grafikę na szkle.
 • romantykiem, to będziesz zadowolony z drzwi szklanych, luster lub grafiki na szkle przedstawiającej krajobrazy lub motywy związane z naturą. Wszystko to utrzymane w delikatnej, pastelowej kolorystyce.
 • miłośnikiem ekologii i natury oraz motywów egzotycznych, to dobrze będziesz się czuł wybierając wypełnienia wykonane z rattanu, bambusa lub forniru.
 • osobą ceniącą ład i estetykę, zdecyduj się na chłodne fronty wykonane ze szkła, utrzymane w jasnych barwach i charakteryzujące się lśniącymi lub satynowymi powierzchniami.
 • osobą będącą na bieżąco z najnowszymi trendami, to najlepsze w Twoim przypadku są żywe kolory, chłodne szkło oraz wypełnienia utrzymane w nowoczesnym stylu.

Znajdź najbliższy salon

województwo
Znajdź swoją miejscowość na liście, a następnie kliknij "OK"
województwo
Znajdź swoje województwo na liście, a następnie kliknij "OK"
województwo
Jesteśmy obecni w 38 krajach na całym świecie. Zobacz, gdzie można nas znaleźć.

Wirtualny salon

Zapraszamy do spaceru po wirtualnym salonie Komandor w towarzystwie naszego doradcy, który pomoże zapoznać się z ofertą firmy i odnaleźć najbliższy salon.

Dekoratornia

Zobacz odcinki programu telewizyjnego "Dekoratornia", w których do aranżacji i stylizacji wnętrz wykorzystano produkty marki Komandor.